Akdeniz Belediyesi etüt merkezinde üniversiteye öğrenci hazırlıyor

 Akdeniz Belediyesi’nin hizmete açtığı Türkiye’nin en havalı Etüt Merkezi, öğrencileri üniversite hayallerine kavuşturuyor. Metropol Gökdelen binasında hizmet veren ve geçen yıl 127 öğrencinin çeşitli üniversitelerin bölümlerine yerleştiği Etüt Merkezi’nde, bu yıl ise uzman eğitmenler gözetiminde sayısal ve eşit ağırlık alanlarında kurs alan 400 genç üniversite hedefine emin adımlarla ilerliyor.

Göreve geldiği günden itibaren gençlere ayrı bir önem veren Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayarak imkanı kısıtlı veya olmayan öğrencilere kurs imkanı sağladı. Bu desteklerden biri de Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı ve Gökdelen İş Merkezi 29’uncu katta hizmet veren Etüt Merkezi. Merkezde bugün itibariyle lise mezunu 400 öğrenciye eşit ağırlık ve sayısal alanlarda uzman eğitmenler gözetiminde ücretsiz üniversite sınavına hazırlık kursu veriliyor.

Üniversiteye yerleşmede Akdeniz’in başarı oranı arttı

Daha önce çok az sayıda öğrencinin üniversiteye yerleştiği Akdeniz’de, geçen yıl sadece belediyenin etüt merkezinden 127 öğrenci üniversitelerin çeşitli bölümlerine yerleşerek büyük bir başarıya imza attı. Mersin Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde verilen kurslar sayesinde sınavlara hazırlanan öğrenciler, eğitimde sağlanan fırsat eşitliği sayesinde yaşıtlarıyla rekabet etme fırsatı yakaladı.

“Artık soruları çok rahat çözebiliyorum”

Etüt Merkezi’ne geçen yıl başladığını belirten öğrencilerden Elif Öner; “Benim belirli hedefim vardı. O hedefe ulaşabilmek için buradan faydalanmak istedim. Kurs sayesinde daha fazla bilgi sahibi oldum, konuları burada daha iyi öğrendim. Hedefim polis olmak. Kursta bu konuda bana çok yardımcı oluyor. Daha önce hiç matematik çözemiyordum. Şimdi ise matematiği iyi anlıyorum ve soruları rahat çözebiliyorum. Bize bu imkanı sunan başta Başkanımız Mustafa Gültak’a çok teşekkür ediyorum. Belediyemiz her konuda çalışıyor. Eğitim anlamında da bize hep destek veriyorlar” diye konuştu.

“Kurs, eksiklerimi kapattı”

Öğrencilerden Gülcan Çelikten de kursa geçen yıl da katıldığını ancak istediği bölümü kazanamadığı için bu yıl yeniden geldiğini anlattı. Kursu, kültür ve sanat evlerindeki öğretmenlerden duyduğunu söyleyen Çelikten; “Geçen yıl geç başladığım için istediğim bölümü kazanamamıştım. Kurs hem sosyalleşme hem de derslerim açısından eksiklerimi kapattı. Hedefim Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği. Daha önce evde çalışmak zorundaydım ama kursu duyunca çok mutlu oldum. Buraya başlayınca da daha iyi yerlere geldim. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Belediyenin kurslarından benimle birlikte ailem de yararlanıyor” ifadelerini kullandı.

“Kursa başladıktan sonra netlerim arttı”

Hasan Mucuk adlı öğrenci de arkadaşlarının tavsiyesi üzerine 3 ay önce kursa başladığını ifade ederek; “Kursa başladıktan sonra sınavlarda netlerim fazlalaşmaya başladı. Sınavların yanı sıra konuları daha iyi öğrenmeye başladım. Hedefim avukatlık. Bu yolda da emin adımlarla ilerliyorum. Kurslar sayesinde de bunu başaracağıma inanıyorum. Etüt Merkezi’ni duyan tüm arkadaşlarımız gelmek istiyor. Çok sayıda öğrenci kayıt yaptırmak istiyor. Bunun için çok başvuru var. Herkes memnun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Her türlü kaynağa ve deneme sınavına ulaşabiliyorum”

Öğrencilerden İlknur Hayat Kara ise, geçen yıl Ekim ayından beri kurs gördüğünü ifade etti. Arkadaş tavsiyesi üzerine kursa başladığını vurgulayan Kara, “Gerçekten çok memnunum. Geçen seneye göre derslerimde, deneme sınavlarında daha istikrarlıyım. Burası bana gerçekten çok şey kattı. Düzenli çalışıyorum, öğretmenlerimiz de bize çok yardımcı oluyor. Her türlü deneme ve kaynağa ulaşabiliyorum. Hedefim İngilizce öğretmenliği. İnşallah ilk 10 bine girmek istiyorum. Kursların çok faydası oluyor. Diğer başka kurslara da aile üyelerim gidiyor. Bu hizmetleri bizlere sunan herkese teşekkürler” dedi.

“Birçok öğrencimiz üniversitelerimizin önde gelen bölümlerine yerleşti”

Etüt Merkezi’nin matematik öğretmenlerinden Osman Türk de geçen yıl kurs merkezinde 402 öğrencinin eğitim aldığını dile getirdi. Bu öğrencilerden 127’sinin çeşitli üniversitelere yerleştiğinin altını çizen Türk; “Merkezde bu yıl 400 öğrencimiz var. İnşallah bu yıl 400 öğrencimizin tamamını üniversitelere yerleştirmek istiyoruz.

Geçen yıl Türkiye dereceleri kıran öğrencilerimiz oldu; tıp, hukuk, iktisat gibi bölümleri kazananlar var. Birçok öğrencimiz üniversitelerin önde gelen bölümlerine yerleşti. Bu yıl da en iyi sıralamaları ve en yerleri kazanacaklarına inanıyorum. Akdeniz’in kaderi de geleceği de gençlerimizin ellerinde. Gençlerimiz, Akdeniz’in kaderini de geleceğini de değiştirecek” ifadelerini kullandı.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu