Jandarma’dan Dolandırıcılara Operasyon 10 Gözaltı

Mersin İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri vatandaşları dolandırarak yüksek miktarda haksız kazanç elde eden (10) şahsı kıskıvrak yakaladı.

Jandarma ekipleri; internet üzerinden alım/satım yapan ilan sitelerinde bulan gerçek kişilere ait otomobil, elektrikli motosiklet, klima ve oto yedek parça gibi ilanların kopyalandığı, ilgi çekmek ve cezbedici olması için daha düşük bedeller ile klonlanmış sahte ilan sitelerinde yayınladığı ve ilanda belirtilen malzemeyi almak isteyen vatandaşlardan kaparo ve ürün bedeli adı altında para alınarak vatandaşların dolandırıldığını tespit etti.
        Jandarma yaptığı araştırma kapsamında dolandırıcılık olayının planlı ve organize bir şekilde bir suç şebekesi tarafından yapıldığı belirlemesi üzerine şüphelileri yakalamak üzere harekete geçti.
        Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında şüpheli olarak tespit edilen (10) şahsı takibe alan ekipler, icra ettiği eş zamanlı operasyon ile şebeke üyesi (10) şahsı yakalayarak gözaltına aldı. Yakalanan şüphelilerin yakın zamanda (43) vatandaşı dolandırarak yüksek meblağlarda haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi.
        Operasyon sonucu yakalanan şüphelilerin üzerinde, ev ve eklentilerinde arama yapan ekipler dolandırıcılık olayında kullanılan (9) adet cep telefonu, (8) adet sim kart, (1) adet hard disk (13) adet banka kartı ve suçtan elde edilen (5.800.00) TL nakit paraya el koydu.
        Jandarmadaki işlemleri tamamlanarak adli makamlara sevk edilen şüphelilerden 6’sı tutuklandı, 4 şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu