Mezuniyetlerini cübbe giyip kep atarak kutladılar

Güneş Mahallesi Kültür ve Sanat Evi’nde okuma-yazma kurslarını başarıyla tamamlayan 20 kadın, mezuniyet töreninde cübbe giyip keplerini havaya attı. Törene katılan Başkan Gültak da kadınların diploma sevincini paylaştı.

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Güneş Mahallesi Kültür ve Sanat Evi’nde okuma-yazma kurslarını başarıyla tamamlayan 20 kadın için mezuniyet töreni düzenlendi. Törende cübbe giyip kep atan kadınlar, mezuniyet sevinçlerini Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ile paylaştı.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Güneş Mahallesi Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşen törende, okuma ve yazma kursunun 1’inci kademesini başarıyla bitiren 20 kursiyer kadın diplomalarını aldı. Coşku içinde geçen törene Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Uçar da katılarak, kadınların mezuniyet ve diploma sevincine ortak oldu.

Salonu dolduran kursiyerlere hitap eden Başkan Gültak, belediyeye bağlı farklı mahallelerde bulunan kültür ve sanat evlerinde ücretsiz sağladıkları okuma-yazma kurslarına 20 ila 70 yaş aralığındaki yüzlerce kadının ilgi gösterip katılmasının kendisini gururlandırdığını ve çok sevindirdiğini dile getirdi. Başkan Gültak, okuma-yazma öğrenen kadınların, geçmişte yaşadıkları kimi sorun ve sıkıntılar ortadan kalktığı için de hayatlarına daha yüksek bir özgüvenle devam ettiklerini altını çizdi.

“Çok mutluyum, kendimi çocuk gibi hissediyorum”

Akdeniz Belediyesi’nin sağladığı okuma-yazma kursuna katılan ve hayatları değişen bazı kursiyerlerin hayat hikâyeleri de dikkat çekiyor. Bunlardan biri 4 çocuk annesi 41 yaşındaki Meleknaz Ulu. Kanser hastası olmasına ve 1 yıldır kemoterapi tedavisi görmesine rağmen moral bulabilmek için kursa katılan ve hiç devamsızlık yapmayan Ulu, diplomasını Başkan Gültak’ın elinden aldı. Gözleri dolarak konuşan Ulu; “İyi ki kursa gelmişim, gelmeye de devam edeceğim. Kendimi çocuk gibi hissediyorum, çok mutluyum. Daha da yüksek yerlere gelmek istiyorum. Bu imkânı bizlere sağladığı için Belediye Başkanımıza ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Usta öğreticilik yolunda ilerliyorum”

Kursiyerlerden bir diğeri ise 36 yaşındaki Emine Ataş. Güneş Mahallesi Kültür ve Sanat Evi’nde verilen 1 ve 2’nci kademe okuma-yazma kursuna katılan ve bu sayede ortaokulu bitiren Ulu, şu anda açık öğretim lisesi 1’inci sınıfına devam ediyor ve ‘Usta Öğreticilik’ alanında hızla ve emin adımlarla ilerliyor. “Hedefim dikiş hocası olmak” diyen Ataş, “Bundan sonra belgemi alırsam kurs merkezimizde usta öğretici olarak devam etmek istiyorum. Kadınlara çağrım, kendilerine zaman ayırsınlar. Kadınları destekleyen ve bize bu imkânı veren Başkanımız Mustafa Gültak’a ve hocalarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Gültak; “Böylesi hikâyeler birçok evde yaşanıyor”

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ise yaptığı değerlendirmede; “Böylesi hikâyeleri duydukça gerçekten çok duygulanıyorum. Akdeniz’de benzeri hikâyeler birçok evde yaşanıyor. Kanser hastası olup kemoterapi alan bir kursiyerimiz, ısrarla derslerini de takip ediyor. Bugün de diplomasını aldı. Diğer bir kadın da kızıyla yarışa girmiş, merkezimize kursiyer olarak gelmiş. Sonrasında ise kendisine, ‘Ben kursiyerim ama neden okumayayım?’ sorusunu sormuş. Böylece ilk önce ortaokulu bitirmiş ve şu anda da açıktan liseyi okuyor. Eğitimini bitirdikten sonra da inşallah usta öğretici olacak ve kursiyerlere ders veren bir eğitimci haline gelecek” diye konuştu.

“Akdeniz’de zihinsel devrim hızla ilerliyor”

Sözlerini; “Kadınlar tüm dünyada üretkendir ve çalışkandır” şeklinde sürdüren Başkan Gültak; “Ancak bizden önce bölgemizdeki kadınlara bu imkânlar sağlanmamıştı. Kültür ve Sanat merkezleri, etüt merkezi ve sportif alanlar olmadığı için kendilerini keşfedemiyorlardı. Kültür evlerimizde yağlı tablo ve ebru sanatında çok yetenekli kadınlar ortaya çıkıyor. Bir yandan gençler, diğer yandan kadınlar kültür evleri, eğitim alanları ve diğer alanlarla birlikte kendilerini buldular. Akdeniz’de yaşayan insanlarımızın o makûs talihi kırıldı. Akdeniz’de zihinsel devrim hızla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu