Tedavi edilirse yürüyebilecek

Serebral Palsi hastası kızı için 9 yıldır mücadele eden Anne Semra hayırseverlere seslendi: “Tedavi edecek doktorlar bulduk ama her seferinde karşımıza maddi imkansızlık çıktı. Bize yardım edin. Kızımın yürüme olasılığı var.”

HAVALE GEÇİRMİŞ

Mersin’de yaşayan Semra ve İbrahim Ali Karakış çiftinin ilk çocuğu Hüsna Nur Karakış (9), 7,5 haftalık iken Dünya’ya geldi. Erken doğum olduğu için küveze alınan Karakış, havale geçirdi.  Anne Karakış, kızlarının havale geçirdiğini hastanedeki çalışanların fark etmediğini bunun sonrasında Hüsna Nur’un Serebral Palsi hastası olduğunu öne sürdü. Bu hastalığın tedavi edebileceğini söyleyen Anne Karakış, yıllardır maddi yetersizlikten dolayı çocuklarının yatağa mahkum şeklinde yaşadığını söyledi. Acılı aile yardımseverlerden tedavi konusunda yardım istedi.

“TEDAVİSİ VAR”

Ev hanımı olan Anne Semra Karakış, günlerinin hastane de geçtiğini belirterek, “Erken doğum yaptım. 32 haftalık iken sezaryen şeklinde doğum yaptım. Hüsna Nur 1 kilo 400 gram doğdu. Küveze aldılar. Orada havale geçirmiş, doktorlar da bunu fark edememişler. 11 aylıkken ağzından beyaz sular akmaya başladı. Hastaneye götürdük. Doktor havale geçirdiğini söyledi. Hemen müşahede altına alındı. Eşimde işteydi. Haber verdim, geldi. Biz 20 gün hastane de kaldık. Sonra eve geldik. Bir süre sonra Hüsna Nur tekrardan rahatsızlandı, ateşlendi. 20 gün daha yatış verildi. Günlerimiz hastane de geçti. Hüsna nur Serebral palsi hastası aynı zamanda epilepsisi de var. Düzenli kullandığı 2 ilacı var. Epilepsi krizleri geçiyordu, 2 yıldır bu konuda iyi. Bütün kontrolleri, tetkikleri yapıldı. Şu an yürüyemiyor. Hastalığı fark edildiğinde tedavisi vardı ve hala var. Fizik tedavisi denildi, götürdüm. Ama faydasını görmedik. 3,5 yaşındayken Üniversite Hastanesi’nde düzenli gittiğimiz bir doktorumuz vardı. O bana Almanya’da tedavi olabileceğini söyletmişti. Maddi imkanlar el vermeyince gidemedik” dedi.

“UMUT OLDU”

Anne karakış, kızları ile aynı rahatsızlıkta olan bir arkadaşının çocuğunun yurtdışında tedavi olduğunu ve kendi ihtiyaçlarını karşılayacak duruma geldiğini ifade ederek, kızları için bir umut doğduğunu aktardı. Karakış, “Hüsna Nur ile aynı rahatsızlıkta olan biri vardı. Arkadaşımın çocuğu, onların imkanı vardı ve yurtdışında tedavi ettirebildi ve olumlu sonuçta aldılar. Çocuk kendi ihtiyacını karşılayacak kadar yürümeye başlamış. Çok sevindik bize de umut oldu. O yüzden tedavisini yurtdışında istiyorum.” diye konuştu.

“ELİMDE OLSA CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN YANINA KADAR GİDERİM”

“Nereye derlerse oraya gidiyoruz. Ne yapacağımızı şaşırdık” diyen Anne Karakış gözyaşları içerisinde maddi imkansızlıklarla boğuştuklarını anlattı. Karakış, “Mersin’de bir özel hastaneye gittim bana bir iğne verdi. 30 tane oluyor içinde. İğneler Mersin’de bulunmuyor. Kemiklerini güçlendirmek için. İlaçlar verdi kullandım, şimdi tekrar kullanıyorum ama iğneleri alamadım. Bir kutusu 15 bin civarındaydı. Şu an Hüsna Nur 9 yaşında, sadece fizik tedavi görüyor. Yetersiz, yürüme şansı var. Bunun için iyi bir tedavi olması lazım. Her kapıyı çaldık. Ankara, Adana, Diyarbakır, Manisa şehirlerinde doktorlar bulduk ama her seferinde karşımıza maddi imkansızlık çıktı. Hatta Manisa’da bir rehabilitasyon merkezindeki doktor ile görüştüm. Bana seanslarının 2 bin 500 olduğunu söyledi. 1 ay kalmamız gerektiğini söyledi. Maddiyattan dolayı gidemedik. Yol, iz bilmiyoruz. Nereye, kime gideceğimizi şaşırdık. Kim nere derse peşine gidiyoruz. Bize yardım edin. Kızımın yürüme olasılığı var. Elimde olsa Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına kadar gideceğim. O kadar çaresizim. Ama gidemiyorum” İfadelerini kullandı.

“YÜRÜDÜĞÜNÜ ARTIK GÖRMEK İSTİYORUZ”

Özel sektörde elektrik işi yapan ve geçim kaynaklarının sadece asgari ücretle olduğunu belirten baba İbrahim Ali Karakış ise aldığı maaşın evin kirasına ve giderlerine ancak yettiğini belirti. Baba Karakış, “Bize birinin yol göstermesi lazım. Ne yapacağımızı da bilmiyoruz. Almanya’da Serebral palsi hastaları için özel tedavi varmış. Biz Hüsna Nur’un o tedaviden almasını ve bir an önce yürümesini istiyoruz. 9 yıldır hasretiz. Yürüdüğünü artık görmek istiyoruz” diyerek kendilerine hayırseverlerden ve ilgili kurumlardan yardım eli uzanmasını istedi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu