Yenişehir Belediyesi örnek projeleriyle kenti dirençli hale getiriyor

Sürdürülebilir, akıllı, sağlıklı, dijital ve dirençli bir Yenişehir için somut adımlar atan Yenişehir Belediyesi çalışmalarını büyük bir hassasiyetle sürdürüyor.  Yenişehir Belediyesi, deprem başta olmak üzere doğal afetlere karşı dayanıklı bir kent için hayata geçirdiği çalışmaları vatandaşlarla paylaştı. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, cesaret ve kararlılıkla çalıştıklarını ifade ederek, bilimsel gerçekler ışığında hareket ettiklerine dikkat çekti.

Yenişehir Belediyesi, Depreme Dirençli Yenişehir Bilgilendirme Toplantısı düzenledi. Toplantıya yoğun ilgi gösteren vatandaşlarla, yapılan çalışmalar ve GMK Bulvarı ile Adnan Menderes Bulvarı arasında kalan mahalleler için hazırlanan imar planı önerisi paylaşıldı. Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde yapılan ve Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in de katıldığı toplantıda “Sürdürülebilir, Akıllı, Sağlıklı, Dijital ve Dirençli Yenişehir”, “Yenişehir İlçesi Zemin Yapısı”, “6 Şubat Depreminden Sonra Yenişehir İlçesindeki Yapıların Değerlendirilmesi” ve “Afet Riski Altında Dönüştürülecek Binaların İmar Planı Revizyon Çalışmaları” konularında detaylı sunumlarla vatandaşlara bilgi verildi. Toplantıda Yenişehir Belediyesi tarafından oluşturulan ve 60 kişiden oluşan Acil Durum Arama ve Kurtarma Ekibi de tanıtıldı.

Yenişehir Belediyesi, SECAP kapsamında 2050 yılı karbon nötr emisyon eylemlerini hazırlayan ilk ilçe belediyesi oldu

Depreme Dirençli Yenişehir Bilgilendirme Toplantısında ilk olarak Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in yönetim anlayışını oluşturduğu 6 temel ilkeden Ekoloji ve Kentleşme ilkeleri kapsamında 2020 yılında imzaladığı AB İklim ve Enerji İçin Belediye Başkanları Sözleşmesi(Covenant of Mayors)’ne vurgu yapıldı. Başkan Özyiğit, Avrupa Komisyonu tarafından 2008 yılında başlatılan ve sürdürülebilir geleceği hedefleyen sözleşmeye imza atan Türkiye’deki 19’uncu ilçe belediye başkanı olmuştu. Toplantıda Yenişehir Belediyesinin, Yenişehir İlçesi Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliğine Uyum Eylem Planı (SECAP) kapsamında 2050 yılı karbon nötr emisyon eylemlerini hazırlayan ilk ilçe belediyesi olduğu da vatandaşlarla paylaşıldı.

Yenişehir Belediyesi “İklim Değişikliği Farkındalık Anketi” yaparak,  SECAP’a ekleyen ilk ilçe belediyesi oldu

Yenişehir Belediyesi ayrıca Yenişehir’in enerji tüketimi ve sera gazı salınımlarını azaltmaya yönelik 2030 yılında minimum yüzde 40, 2050 yılı için ise net sıfır hedefine yönelik eylemleri oluşturdu. Yenişehir Belediyesi, “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliğine Uyum Eylem Planı”nda, iklim farkındalık anketine yer veren ilk ilçe belediyesi de oldu. Anket kapsamında Yenişehir’de farklı bölgelerden, farklı demografik özelliklere sahip 1600 kişinin katılımıyla “İklim Değişikliği Farkındalık Anketi” yapıldı ve plana eklendi. Yenişehir Belediyesi SECAP ile yeni yapılacak konutlarda ve kentsel dönüşüm alanlarında yenilenebilir enerji entegrasyonu, tarımsal sulamada yenilenebilir enerji kullanımının artırılması, sıfır atık bilinçlendirme çalışmaları, mevcut konutlarda enerji etkin yenilemelerinin yapılması gibi sürdürülebilir geleceğe katkı sunacak alanlarda faaliyet yürütecek.

Yenişehir Belediyesi, ilçenin “Kent Sağlık Profili”ni hazırladı

Yenişehir Belediyesi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından başlatılan ve kentte yaşayan vatandaşların fiziki, çevresel ve psikolojik refahını geliştirmeyi amaçlayan, Türkiye’nin de dahil olduğu Sağlıklı Kentler Birliğine 2021 yılında üye oldu. Yenişehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi ile yaptığı sözleşme

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu